.

Bezpečnosť v horách ?

V našom technickom svete je nutné, aby každý z nás rešpektoval prírodu, všetky živé organizmy v nej a chránil ich. Napíšeme vám pár rád, ako sa správať v horách, keď vyrazíte na turistiku.

Na túru vždy chodievajte vo väčšej skupine minimálne traja ľudia! Pri úraze môžu dvaja pomôcť v prípade nebezpečia alebo úrazu, alebo jeden zostáva pri zranenom a druhý vyhľadá pomoc.

Vždy majte pri sebe mapu, hlavne sa pohybujte len po vyznačených turistických chodníčkoch a cestách, v zime na hrebeňoch podľa tyčového značenia. Vylúčite tak spoločne možnosť zablúdenia. V žiadnom prípade sa nerozdeľujte , najsilnejší a najzdatnejší členovia skupiny sú vždy lídri. Tempo postupu vpred sa riadi podľa najslabších účastníkov skupiny, poväčšine deti.

Každých 20-30 minút pochodu si robte krátke prestávky, premeňte oblečenie a skontrolujte výzbroj, hlavne nepodceňujte svoje sily a schopnosti. V prípade, že meníte plán svojej cesty dajte vedieť príbuzným, že sa včas nevrátite poprípade ak ste ubytovaný na chate, dajte vedieť chatárom. Ak sa vyskytne problém, nepodliehajte panike, verte, že každý problém ide vyriešiť.

  • Keďže sme ľudia, svoju prírodu by sme si mali chrániť.
  • Neodhadzujte odpadky patria do koša alebo vášho batohu.
  • Neplašte zver krikom, nepoškodzujte rastliny, nezakladajte oheň (mimo vyhradené miesta), neskracujte si cestu, choďte len po vyznačených chodníkoch.
  • Dodržujte ustanovenia návštevného poriadku danej oblasti a veríme, že vaša túra bude mať šťastný koniec.

  Na záver: Prečo majú niektorí turisti na nohách bežky.
  Aby im cesta rýchlo ubehla.

Podobné / súvisiace

Orientácia v teréne s kompasom alebo buzolou

Možno budete mať dojem, že Vám chceme pripomínať školské lavice. Ale opak je pravdou. Zisťujeme totiž, že v dnešnom modernom technologickom svete už len málokto vie určiť svetové strany.