.

Po stopách lukostreľby

Luk je považovaný za jeden z najväčších vynálezov všetkých čias. Radí sa svojou dôležitosťou hneď vedľa objavenia kolesa a ohňa. Je to stále elegantná a jednoduchá zbraň, ktorá výrazne preklápa misky váh v prevahe na bojisku. Luk bol nielen nástroj, ale aj spôsob ako likvidovať nepriateľov z bezpečnej vzdialenosti, nehľadiac na ich schopnosti a výcvik.  Či už sa jedná o dravú zver, ktorej sa človek nemohol vyrovnať silou, ani rýchlosťou, alebo samotného legendárneho bojovníka Achilla, ktorý bol podľa legiend v boji muža proti stovke neporaziteľný, pred majestátnosťou luku nebol ani jeden z nich v bezpečí  a aj samotný Achilles padol jedným presne miereným výstrelom.

Prvé luky sa datujú do obdobia 35 000 rokov pred naším letopočtom. Boli určené výhradne k lovu a ich prieraznosť bola nízka. Šípy neboli vyvážené ani stabilizované, v počiatkoch boli konštruované len s dreveným hrotom. Postupným zdokonaľovaním počas tisícročí sa menilo aj určenie luku.

Prvé historické zmienky o použití luku v boji pochádzajú z oblasti Malej Ázie z obdobia približne 3000 rokov p. n. l., ale skutočný potenciál zbrane bol naplno objavený a využívaný až Skýtmi v 6. storočí p. n. l. a to postavením oddielov ozbrojených lukmi, ktoré boli trénované v taktickej streľbe. Významne ovplyvnili rozvoj lukostreľby v starovekom svete, pričom si podmanili mnoho národov. Neskôr, v starovekom Grécku, sa lukostreľba stala jednou z hlavných disciplín olympijských hier a tak vznikla prvá oficiálna možnosť porovnať si svoje lukostrelecké schopnosti.

Svoj vrchol dosahujú luky v období stredoveku, keď boli preslávené dvoma nezávislými skupinami legendárnych bojovníkov. Prvou skupinou boli nomádi z východu, ktorí bojovali aj na našom území. Patrili k nim napríklad Avari, starí Maďari, Kumáni, Tatári a Turci. Druhou skupinou boli preslávené anglické lukostrelecké jednotky. Zatiaľ, čo nomádi boli trénovaní od včasného detstva v technikách streľby z krátkych, kompozitných lukov v streľbe z konského sedla, Angličania preferovali rýchlejší výcvik jednotiek v streľbe z dlhých lukov, pozostávajúcich prevažne z jedného kusu jaseňového dreva.

Anglickí lukostrelci používali techniku náťahu tetivy troma prstami a v prípade, že padli do zajatia, bol im odrezaný prostredník na ruke, čo im malo znemožniť používanie luku. Preto ukazovali svojim súperom posmešne prostredný prst na znak toho, že sú stále jeho hrdými vlastníkmi. Účinný dostrel dlhého anglického luku bol 180 metrov a sila náťahu bola do 50 libier, čo umožňovalo prerážať aj ťažké brnenia. Neskôr tak výrazne znížili účinnosť ťažkej jazdy a lukostrelec sa považoval v boji za rovnako významného ako rytier. Nezávisle od európskeho sveta sa vyvíjala lukostreľba v Ázii, kde má hlbokú tradíciu až do dnes. Najznámejšou technikou je takzvaná zenová streľba, kedy sa lukostrelec hlbokou meditáciou natoľko stotožní so svojim cieľom, že je schopný poslepiačky zostreliť jablko z hlavy človeka. Túto techniku čínski majstri predvádzajú dodnes. Úpadok lukostreľby začal v 16. storočí v Británii, keď v roku 1595 vyšlo nariadenie, aby všetky luky boli nahradené mušketami.  Postupne sa začali luky vytrácať z bojísk na celom svete.

V luku sa teda skrýva viac ako 36 000 rokov skúseností, počas ktorých bol stále viac a viac zdokonaľovaný a napriek tomu, že sa jeho význam, použitie, či tvar v priebehu vekov neustále menilo, jeho čaro si stále získava mnoho priaznivcov aj dnes. Stačí si len vybrať luk vhodný pre vás, či ste neohrozeným nomádom, disciplinovaným Angličanom alebo nebodaj čínskym zenovým majstrom!

 

 

Podobné / súvisiace

LUKOSTREĽBA jej história a význam

Lukostreľba je tradičný šport, ktorý vznikol z praktického loveckého a vojenského umenia. Jeho tradícia je stará desiatky tisíc rokov. Vďaka tomuto športu si aj hyperaktívne deti či dospelí trénujú koncentráciu a trpezlivosť, taktické myslenie ako aj priestorovú predstavivosť.

Používanie luku - Návod a bezpečnostné pokyny

Montážny návod

AKO SI VYBRAŤ LUK PRE ZAČIATOČNÍKA ?

Lukostreľba je nádherný šport s dlhou tradíciou. V mnohých mestách vznikajú lukostrelecké kluby, či krúžky na školách, ktoré sa venujú streľbe z luku. Samozrejmou otázkou je, ako si správne vybrať luk šitý na mieru.

Postup výberu toho pravého luku pre konkrétnu osobu sa Vám pokúsime priblížiť pomocou tohto článku. Každý človek má iné vlastnosti - či už hovoríme o výške, váhe, kondícii a podobne. Okrem toho je tiež rozdiel, či luk budete používať na pravidelných tréningoch alebo len tak rekreačne raz za čas s účelom dostreliť čo najďalej. Zameriame sa však na začiatočníkov, ktorí si vyberajú svoj prvý luk a chcú strieľať pravidelne.

POĽOVNÍCTVO A ODDYCH / INCHEBA EXPO ARÉNA / Bratislava / 2015

Naša spoločnosť LUSIEN sa rok čo rok mení a rastie.

Výstava RYBÁRTSVO A POĽOVNÍCTVO 2015 Nitra - Agrokomplex

V našej spoločnosti teraz máme pestré a rušné obdobie. Máme za sebou ďalšiu mega-úspešnú akciu, tentokrát v Nitre. Výstava sa volala Rybárstvo a poľovníctvo 2015 a konala sa v dňoch 25.3.-28.3.2015.