.

Rozdiely medzi modelmi značky CANIK série TP9 – V2, SF, SF Elite, SFx

Jedna z najpopulárnejších otázok týkajúca sa série Canik TP je „aký je medzi nimi rozdiel“? Je ťažké byť informovaný o každej jednotnej strelnej zbrani. V tomto článku sa zameriame na rôzne modely dostupné od spoločnosti Canik u nás. 

Prvý, originálny model TP9 a TP9 V2

Model TP9 je založený na slávnom Walther P99. Čo robí zbraň jedinečnou, je funkcia DA/SA (dvojčinná/jednočinná) na pištoliach v segmente „striker fired“. Všeobecne vyhradené pre strelné zbrane s kohútikom, Walther ho zapracoval do verzie „striker fired“. Niektorí ľudia tvrdia, že Canik je klonom spomínaného P99, ale nie je to pravda. Časti nie sú vymeniteľné. Ale bez ohľadu na to áno, zdá sa, že je na P99 založený. Na obranu musíme uviesť, že napríklad aj Magnum Research MR9 je založený na Walther P99. Pokiaľ ide o Magnum Research, Walther skutočne vyrobil rámy a doručil ich do USA, kde MR spracoval svoje vlastné hlavne, závery atď. Pištole MR9 nie sú veľmi populárne, ale dostali žiarivé recenzie od tých, ktorí ich vlastnia. Smith&Wesson tiež vytvoril spoluprácu s Waltherom a do roku 2006 vyrábali model SW99. Pokiaľ je nám známe, bol to jediný „striker fired“ model s DA/SA, ktorý bol ponúkaný nielen v kalibri 9 a 40, ale aj v 45ACP.

Vráťme sa späť k modelu TP9. DA/SA dáva strelcovi dlhší ťah spúšte, keď je pištoľ nenabitá. Pôvodný TP9 má silnejšiu spúšť, než má model V2. Pri Caniku TP9 je to 10 až 12 libier, pričom pri V2 je to hodnota 8 libier. Avšak po prvom výstrele zostane pištoľ v SA (pokiaľ sa nestlačí decocker) a má krátky reset. Odpor spúšte v režime SA je približne 4,5 libry. Model DA/SA má tiež jedinečnú vlastnosť, v ktorej TP9 a V2 ponúkajú možnosť druhého výstrelu. V prípade, že náboj nevystrelí pri zasiahnutí úderníkom, väčšina zo strelcov praktizuje spôsob pritlačenia zásobníka, obtiahnutia zbrane a výstrelu („tap, rack, bang“), ale s V2 môžete znova stlačiť spúšť a zistiť, či vystrelí. V bojovej situácii, kedy by nebolo možné "ťuknúť, obtiahnuť, strieľať", možnosť druhého výstrelu môže byť Vaša jediná nádej. (Aj keď dúfame, že sa nikdy v takejto situácii nebudeme/nebudete nachádzať!) Oproti pôvodnému TP9 má model V2 omnoho vylepšenejšiu spúšť. Podľa viacerých názorov spúšť modelu V2 je lepšia než na pištoliach značky Glock či Ruger. Niektorí tvrdia, že je na rovnakej úrovni s Walther P99.

Pre tých, ktorí sa obávajú "Glock nohy", a necítia sa pohodlne so strelnou zbraňou, ktorá nemá poistku, možnosť DA/SA by mohla byť pre Vás tou pravou. Počiatočný ťažší ťah spúšte vyžaduje trošku praxe. Ale tým, ktorých zaujímajú ľahšie spúšte, dáva DA systém "trochu" viac bezpečnosti na nosenie. Dodržujte všetky bezpečnostné pravidlá a nemali by ste mať problém. Canik TP9 V2 je k dispozícii v kalibri 9mm Luger. Má nastaviteľné mieridlá a rýchlotasné puzdro v balení. V našej ponuke ho nájdete v čiernej farbe a vo svetlej pieskovej farbe (desert).

Ďalší na rade je model SF

TP9 SF má dlhšiu hlaveň a záver ako SA a je kompatibilný so zásobníkmi aj z V2. To, čo ju najviac odlišuje od V2, je spúšťový systém. V tejto pištoli je SAO – single action only (jednočinný) mechanizmus so spúšťovou poistkou. Tento jemný jednočinný spúšťový mechanizmus ponúka presnú a rýchlu streľbu. Tiež tu už nenájdete decocker – vypúšťač kohúta. SF, podobne ako model V2, získava žiarivé recenzie od používateľov na internete. Youtube je skvelým zdrojom mnohopočetných testov na všetkých strelných zbraniach Canik. Model SF je v ponuke v čiernej farbe alebo v pieskovej farbe s úpravou cerakote. Dostupné v kalibri 9mm Luger.

Nasleduje SF Elite

Pištoľ SF Elite je kompaktným modelom série TP9 s jednočinným spúšťovým mechanizmom. Tento typ spúšte je rovnaký ako u jeho „väčšieho súrodenca“ modelu TP9 SF. Rozmermi sa približuje Glocku 19, pričom rukoväť je na pištoli SF Elite o niečo dlhšia.. Dostupná je v príťažlivom dvojfarebnom prevedení Tungsten so Cerakote úpravou. Niektoré zmeny v dizajne zahŕňajú obojstranný záchyt záveru, ktorý je veľkým plusom pre ľavákov, ako aj vynovená spúšť. Zásobník má kapacitu 15 nábojov. V základnom balení je táto pištoľ vybavená nastaviteľnými svetlovodnými mieridlami značky Warren. Zbraň má omnoho kratšiu vzdialenosť od spúšte ako predošlé modely TP9.

Čerešnička na záver – TP9 SFX Sports

Pištoľ TP9SFX je považovaná za prémiovú verziu rady TP9. Športová 5,2“ dlhá hlaveň s odľahčeným záverom, zväčšený vypúšťač záveru ako aj vypúšťač zásobníka – to všetko sú atribúty, ktorú sú veľmi efektívne pre každého športového strelca. Podobne ako model Elite, TP9 SFX je vybavená svetlovodnými mieridlami značky Warren. Tieto mieridlá však môžu byť zamenené s jednou zo štyroch platforiem na kolimátor (Red Dot). Chod spúšte je krátky, čo umožňuje aj „double-shoty“, resp. rýchlu streľbu. Dostupná je v prevedení Tungsten so Cerakote úpravou. Kapacita zásobníkov je 18, s pätičkou až 20 nábojov.

Nezabúdajme na „klasiku“

Ďalším z úspešných modelov série Canik je celokovový rad P120. Medzi najväčšie rozdiely oproti predošlým modelom patrí jednoznačne celokovové prevedenie a kohútik. Vyrábaná je v dvoch verziách spúšte – jednočinnej aj dvojčinnej. Ideálna pre tých, ktorí preferujú „CZ“ klasiku. Skvele sadne do ruky a po pár tréningoch ju už viac pustiť nechcete. Dostupná v čiernej aj v Tungsten verzii.