.

Výbava na túru ? To správne čo si určite pribaliť ?

Slnečné letné počasie nás mnohých láka ísť niekam von, spraviť si voľný čas krajším. Nádherné výhľady, čerstvý vzduch, špinavé topánky a dobre vyčistená hlava, to všetko patrí k turistike. Ak by ste nevedeli čo si treba zobrať, prinášame vám prehľad tých najdôležitejších vecí, ktoré by vo vašej výbave určite nemali chýbať!

Čo na seba ?

Pri obliekaní na turistiku využite systém tzv. „cibule“. Ide o vrstvenie oblečenia, radšej viac tenkého odevu ako hrubých vrstiev. Najvhodnejšie oblečenie je termoprádlo, a odev zo syntetických materiálov – nesajú vlhkosť, prepúšťajú teplo do ďalších vrstiev ale rovnako rýchlo dokážu vyschnúť.

Hlavnou zásadou je zostať v teple a suchu, preto by ste nemali zabudnúť na hrubší odev fleece alebo sveter, a samozrejme nepremokavá bunda či pláštenka. Výber obuvi treba prispôsobiť náročnosti terénu. Najvhodnejšie sú topánky s dobrou vibramovou podrážkou odolnou voči kameňom a nezrovnalostiam terénu.

Čo do batohu?

  • Ako prvé treba dbať na pitný režim, zoberte si zo sebou nádobu, alebo termosku na vodu, minimálne s objemom 1,5 litra.
  • Jedlo v plastovej alebo kovovej krabičke tzv. ešus, jedlo sa vám tak nezničí ani nepošpiní batoh, ďalšou dôležitou vecou je príbor a vreckový nožík.
  • V prípade ohrozenia vám bezpečnosť zaručí malá lekárnička, v ktorej by nemali chýbať náplaste, obväzy, dezinfekčný sprej , lieky a prášky na alergickú reakcie.
  • Dôležité sú aj doklady, a mapa vo vodeodolnom obale, rovnako ako nabitý mobil s uloženým číslom Horskej záchrannej služby 18 300.
  • Pri strate orientácie v teréne vám pomôže buzola a baterka na posvietenie si v menej viditeľnom teréne.

Rady na záver:

  1. Naplánuj si trasu, primeranú tvojim schopnostiam a skontroluj si výstroj.
  2. Nikdy nechoď na túru sám a daj svoj cieľ vedieť ostatným.
  3. Sleduj počasie a nauč sa orientovať v prírode.
  4. Riaď sa zásadou: Ak si si nie istý, vráť sa naspäť.

Produkty s výbavou na túry máme aj my, tak neváhaj a pozri náš eshop!